Nedávno jsem měl čerstvou zkušenost s klientem, který se výběrem toho správného architekta pro něj moc nezabýval. A podle toho celá akce dopadla. Na pozadí. Ani jeden jsme nebyly nadšeni a míra drbání si hlav nabrala slušných obrátek. „Sakra“, říkal jsem si po ukončení spolupráce, „existuje nějaká možnost z mé strany, jak se tomu co nejlépe vyhnout a rozpoznat nesladěnost obou stran či neujasněnost výběru na straně zákazníka?“ I řekl jsem si, že jednou z těch možností, je napsat o tom blog.

Takže jak vybrat správného architekta. Má takový architekt nějaké rozlišovací znaky? A jak se k nim dostat? A zvládne to každý? Nebude třeba si najmout externího psychologa a dost možná i mága s křišťálovou koulí? No, ten mág by se hodil, ale na světě jich moc nechodí 🙂 . Zkusme se nad tím teď spolu zamyslet.

Než začneme, ještě před otázka. Je vůbec architekt či designér nutný? Vždyť bychom to konec konců zvládli sami a ještě bychom ušetřili…..ano, znám tyto myšlenky. A nečekejte jinou odpověď. ANO! Je moc důležitý! Pokud chcete mít váš domov naplněný harmonií a souladem, kde na vás neútočí ostré barvy, přeplněný prostor, rušnost stylů, materiálů, špatné světlo či stylizace mimo kontext vašeho vnitřního světa, je interiérový architekt opravdu třeba. A ač jsou finance za jeho práci někdy vyšší, než byste rádi, vyplatí se i tak. Skoro bych řekl, že čím menší finance na zařízení bytu máte, tím více se vyplatí. Protože vás uchrání chyb a omylů, které jsou často nevratné, neb na ně už nejsou peníze. A pak si musíte zvyknout a vídat své omyly každičký den.

Tak jo, jdeme na to. Asi první věcí bude:

Proč architekta hledám a co od něj očekávám.

Chci mít doma „designový“ interiér, který je IN? A co je to pro mne to IN? Chci od něj jasnou a ucelenou koncepci anebo chci mít hodně prostoru pro diskuzi a své vstupy do projektu? Chci, aby pouze zhmotnil mé představy a pohledy a dal jim stavebně technické podklady či jsem otevřený jiným pohledům a názorům? Chci upravit jen schématické uspořádání prostoru a nábytek si najdu a dodám sám včetně dekorací anebo chci od něj sjednocení prostoru v jednom duchu. Jsem žena a ráda sdílím tutéž energii s další ženou nebo očekávám v protipólu muže jiný občerstvující pohled? Převažuje u mě praktický úhel pohledu na interiér či více designový jako výraz mého tvořivého já? Odpovědi na tyto otázky jsou základními stavebními kameny naší spolupráce.

Co pro mě architekt znamená.

Je pro mne průvodcem na cestě, rádcem, diskutérem, či vizionářem nových možností a obzorů, jichž sám nedosahuji a rád ho nechám tvořit? Nebo je pro mne nutnou složkou v dosažení cíle? Jaké další věty byste zde napsali vy sami? Odpověď na tuto otázku dává vašemu záměru tvář, určuje přístup, pochopení mu pak dává význam. Budete chápat celý proces tvoření, že výsledek na papíře je jen zlomkem vynaložené námahy, a vzájemný respekt a úcta vybudují most.

Jak poznat toho pravého.

Nedoporučuji se zamilovat J, doporučuji naslouchat, ptát se, diskutovat, dívat se, jak se dívá on či ona, projít jeho realizace, povídat si o nich, jak vznikali, jak se dařilo či co bylo složitější, co dělá rád za styl či jaké má preference, pozorovat ho při prvním rozhovoru, pozorovat sebe při tomtéž, zde se objevuje mnoho signálů, které, když zachytíte, vám umožní dobře se rozhodnout či ušetřit se (mě) mnoha následných rozporuplných situací.

Něco závěrem?

Berte to celé jako partnerství. Partnera v manželství těžko změníte a architekta též. Vybírejte svědomitě, a když už si vyberete, neste svůj díl statečně, já se pokusím o totéž J. Jedeme v tom spolu, cesta je většinou dlouhá a na obé, na prohru i výhru jsme v tom napůl.